![]() |
Свята Галина Коринфська |
Галина: історія імені і його значення
Людське ім’я – це жива нитка, що зв’язує нас із нашим родом, нашим народом, з нашою землею, культурою, мовою. Історія слов’янських імен складна і довготривала. Джерела їх виникнення різноманітні. Протягом XI-XIII ст. із Візантії в Київську Русь прийшло понад триста канонічних імен староєврейського, грецького та латинського походження, близько двадцяти імен норманського походження.
Ім’я Галина має спірну етимологію. Розглядають як давньослов’янське, так і давньогрецьке походження цього імені. Можливий також варіант, що ім’я Галина виникло та існувало паралельно як у давніх слов’ян, так і у давніх греків, було однакове за звучанням, проте різне за значенням.
Українська форма імені Галина, на думку деяких лінгвістів, можливо, народилася під впливом давньослов’янського слова, що має ту саму основу, що й назва пташки – галка (у перекладі сучасною українською мовою – «чорна»). Швидше за все ім’я Галина пішло від загальної слов’янської форми GALA, зокрема, наприклад, хорватською це означає «чорна, смаглява». Можливо так іменували колись чорнявих, смаглявих дівчаток.
Загальновживаною офіційною скороченою формою імені Галина, за сучасними словниками, є ім’я Галя. Проте ще наприкінці ХІХ ст. жіноче ім’я Галя та його здрібніло-пестливі варіанти Галька, Галюся, Галютка, Галюня кваліфікувалися як відповідники жіночого імені Ганна. Ймовірно, що ім’я Галя – це жіночий відповідник до чоловічого імені Гал, що сягає праслов’янських коренів прикметника «galъ» у значенні «чорний», «темний».
Також доводять, що ім’я Галина походить від латинського слова галлі («курка»). А в давніх календарях це слово розшифровувалось як «кішка».
Великого поширення в лінгвістичній літературі набула думка про те, що одна з гілок цього родоводу – ім’я дочки морського володаря Персея, міфічної нереїди Галини (в перекладі з грецької мови це слово означає «тиша, спокій, ясність, безвітряна погода на морі, штиль»).
Про давньогрецьке походження свідчить і релігійна легенда про Святу мученицю Галину, яка постраждала в м. Коринфі в 258 році разом з іншими мучениками.
Величко Галина. Імена Галина і Микола в контексті національної культури. Чучка П. Слов’янські особові імена українців. Історико-етимологічний словник.
Немає коментарів:
Дописати коментар